В каплиці святого Кипріана митрополита Київського Православної Церкви України в місті Арциз розписали фасад. Над оздобленням каплиці працювала група місцевих художників, які вже відомі своїм внеском у культурне життя міста. Журналістка інтернет-видання «Махала» звернулася до священника каплиці, отця Владислава Шімана, та церковного активіста Олега Хом’яка, аби дізнатися подробиці реалізації цього проєкту.
Минулого року на храмовому святі місцевий художник та прихожанин Дмитро Скулінець, який щойно повернувся з війни, запропонував ідею розпису каплиці. “Дмитро Федорович запропонував виконати розпис фасаду та інтер’єру каплиці разом зі своїми колегами-художниками з Арцизу. Ідею підтримали всі прихожани“, — розповів церковний активіст Олег Захарович. Він також зазначив, що громада їхня невелика і не має значних доходів, але попри це вони постійно прагнуть удосконалювати свій храм, роблячи його кращим. Розпис каплиці став можливим завдяки фінансовій підтримці благодійників та пожертвам прихожан.
Найважливіший етап підготовки — виготовлення трафаретів для орнаментів — узяв на себе художник Юрій Слюсар. А вже над самим розписом працювала ціла команда, до якої увійшли брати Юрій та Сергій Слюсари, подружжя Олександр та Тамара Ткач, Віталій Павлов і сам Дмитро Скулінець. Завдяки їхнім спільним зусиллям фасад каплиці набув яскравого українського стилю, що стало справжньою окрасою міста.
“До внутрішнього розпису ми зможемо приступити не раніше наступного року, після встановлення іконостаса”, — поділився планами пан Олег.
Отець Владислав Шіман, який служить у Свято-Покровському храмі ПЦУ в селищі Сарата, за сумісництвом проводить також богослужіння в каплиці Святого Кипріана в Арцизі. Він розповів, що не був упевнений, що про ідею розпису ще пам’ятають. “Я проводжу службу раз на два-три тижні і думав, що про ідею розпису вже всі забули, адже минув рік з часу її оголошення. Проте, коли я приїхав два місяці тому, і побачив, що робота кипить на повну, а фасад був виконаний вже на 30–40 відсотків, моєму подиву не було меж”, — поділився своїми враженнями священник.
Новий розпис каплиці став не тільки окрасою міста Арциза, а й символом єдності громади та її прагнення зберегти і популяризувати українську культуру.
З історії заснування каплиці
Олег Захарович розповів про багаторічний шлях до будівництва цього храму. Перший крок був зроблений ще у 2005 році, коли на майбутньому місці каплиці встановили і освятили хрест.
Встановлення хреста і його освячення на місці майбутньої каплиці у 2005 р.
Повноцінне будівництво каплиці розпочалося лише у 2010 році, але невдовзі було призупинено через нестачу фінансування. Громада довгий час шукала підтримки, звертаючись до благодійників, і лише у 2021 році роботи вдалося відновити. А незабаром в каплиці розпочалися богослужіння.
Так каплиця виглядала ще у 2020 році
У 2022 році, коли почалася війна, громада побоювалася, що будівництво знову призупиниться. Однак, незважаючи на складні часи, робота продовжилася, і сьогодні каплиця майже завершена.
Каплиця має ім’я святого Кипріана, митрополита Київського болгарського походження. На думку Олега Хом’яка, вибір на його честь символізує багатонаціональну єдність, яка характерна для Бессарабії, де не роблять розмежувань за національною приналежністю. “Поки що це каплиця, а не повноцінний храм, оскільки ще не освячений престол, але я вірю, що це лише питання часу”, — каже Олег Захарович.
Прихожани на фоні каплиці Св. Кипріана у 2023 році Арцизька громада Болградський район Новини Суспільство
Джерело: портал «Махала»