21 час назад
в Київському районному суді міста Одеси відбувся круглий стіл на тему: «Боротьба з кіберзлочинністю в умовах воєнного стану» , організований ГО «Асоціація слідчих суддів України».
До заходу долучились судді, представники кіберполіції та прикордонної служби, адвокати, науковці та IT-спеціалісти.
Метою заходу стало обговорення та пошук шляхів вирішення сучасних загроз кібербезпеці та вдосконалення правового регулювання відповідальності за кіберзлочини в Україні в умовах воєнного стану.
З вітальним словом виступив голова ГО «Асоціація слідчих суддів України» Сергій Чванкін, який зазначив, що відповідно до офіційної статистики Офісу Генерального прокурора України, лише за останні 8 років кількість виявлених кіберзлочинів збільшилась майже в 7,5 разів (і це не враховуючи класичні правопорушення з використанням комп’ютерної техніки, а також рівня латентності такої злочинності).
«Враховуючи те, що злочинна діяльність є транснаціональною, насамперед треба розширювати законодавство, спрямоване на розроблення, укладання та ратифікацію міжнародних угод, а також поглиблювати міжнародне співробітництво», — зазначив Сергій Чванкін.
Ректор Державного університету інтелектуальних технологій і зв’язку Олександр Назаренко зазначив, що університет постійно тримає руку на пульсі головних подій в освітньому та науковому просторі. Зараз активно втілюються нові напрямки підготовки – такі як ІТ-право та кібербезпека. Економічні та гуманітарні дисципліни вивчаються з акцентом на подальше працевлаштування випускників в різних установах ІТ-сфери.
Заслужений юрист України, адвокат, доктор юридичних наук, професор, завідувач кафедри цивільного процесу НУ «Одеська юридична академія» Неллі Голубєва під час вітального слова зробила акцент на тому, що що IT-сфера стрімко змінюється, а процес процес адаптації до цих змін відбувається фактично безперервно. З розвитком технологій прогресують і кіберзлочини: з’являються нові види та способи їх реалізації.
Отже, найголовнішою і глобальною проблемою залишається питання виявлення і фіксації доказів скоєння кіберзлочину та розслідування такого діяння в цілому. Саме тому, слід об’єднувати зусилля об’єднати зусилля правоохоронної, судової систем, спецслужб та наукової спільноти, здійснивши при цьому належне кадрове та матеріально-технічне забезпечення.
Голова «Спілки юристів Одеської області», керуючий партнер LEGAL PARTNER Олександр Рябець, зазначив, що вказаний формат заходу є дуже актуальним, адже проблема кіберзлочинності набула ще більшої актуальності в умовах воєнного стану.
Під час вітального слова Олександр Рябець вручив колективу Київського районного суду міста Одеси диплом лауреата «Рейтингу ефективності судів Одеського регіону. Суд посів перше місце за ефективністю роботи, яка значною мірою підвищує довіру громадян до українського судочинства.
Викладачі Державного університету інтелектуальних технологій і зв’язку Євген Васіліу та Сергій Стайкуца під час заходу окреслили цілі та завдання закладів вищої освіти у боротьбі з кіберзлочинністю.
Адвокат Вероніка Чурсова виступила з доповіддю «Сучасні загрози кібербезпеці, питання кваліфікації кіберзлочинів і шляхи їх вирішення».
Дмитро Семенюк – начальник відділу Департаменту кіберполіції Національної поліції України розповів про особливості досудового розслідування кіберзлочинів: актуальні проблеми та шляхи вирішення.
Доповідач ретельно зупинився на 4 проблемах:
1) проблемі оцінки протоколів оглядів оперативних працивників та слідчих у порівнянні із висновками експертів;
2) проблемі отримання інформації від іноземних правоохоронців в рамках міжнародно-правового доручення;
3) проблемі сприйняття масштабу та соціальної небезпеки кіберзлочинів, і як наслідок проблеми погодження санкцій на тимчасовий доступ, обшук, затримання, арешт майна або прав розпоряджатися фінансами.
4) проблемі опрацювання криптоактивів — практика вилучення, арешту, повернення власникові, зберігання до рішення суду.
Про алгоритм збирання доказів підрозділами по боротьбі з кіберзлочинністю по окремим категоріям злочинів доповів заступник начальника управління-начальник управління першого відділу Управління протидії кіберзлочинам в Одеській області Департаменту кіберполіції Національної поліції України Олександр Плахотнюк.
Слідчий суддя Київського районного суду міста Одеси Дмитро Тішко розповів про окремі аспекти та особливості розслідування кіберзлочинів на стадії досудового розслідування.
Адвокат, к.ю.н. Ілля Бут виступив з доповіддю «Використання електронних доказів у протидії кіберзлочинності: проблемні аспекти»
На завершення заходу учасники обговорили подальший план дій та окреслили основні напрямки майбутньої співпраці.