Домашні тварини — це невід’ємна частина багатьох сімей. Вони дарують людям радість, але власникам необхідно нести відповідальність за здоров’я улюбленців. В перелік головних обов’язків входит профілактика паразитів, для чого використовуються нашийник від бліх, таблетки, краплі, пасти, спреї. Регулярне використання профілактичних протипаразитарних засобів дуже важливе, бо деякі паразити несуть загрозу здоров’ю не лише тварин, але й людей. У статті розповідаємо, чи можуть паразити від домашніх тварин передаватися людям і як саме це відбувається.
Які паразити можуть передаватися від тварин людям
Паразити — це організми, які живуть на тілі чи всередині господаря і отримують від нього поживні речовини. Залежно від місця перебування, розрізняють дві групи: ектопаразити живуть на поверхні шкіри, а ендопаразити — в тілі. Від домашніх тварин людям можуть передаватися:
- Блохи. Вони живуть на шкірі і у шерсті тварин, можуть викликати свербіж і алергію, а за надмірної кількості навіть анемію, бо харчуються кров’ю. Через укуси блох передається тиф.
- Кліщі. Також п’ють кров, занурюючись у шари шкіри. Під час укусів можуть передавати небезпечні захворювання, як-от хвороба Лайма, ерліхіоз, анаплазмоз.
- Глисти. Живуть у кишечнику тварин. Деякі види, наприклад аскариди, можуть передаватися людям, особливо дітям. Зараження відбувається, якщо випадково проковтнути яйця глистів.
- Токсоплазма. Це одноклітинний паразит, який може бути переданий людям через контакти з фекаліями кішок. Токсоплазмоз особливо небезпечний для вагітних жінок і людей з ослабленим імунітетом.
Передача паразитів може відбуватися різними шляхами. Один з найпоширеніших способів зараження — це контакт з фекаліями інфікованих тварин. Яйця глистів або спори токсоплазми можуть потрапити на руки або в рот, якщо не дотримуватися правил гігієни. А ось блохи та кліщі здатні кусати людей, перебираючись на їхню шкіру із собаки або кота. Це може статися під час обіймів чи гри.
Також деякі паразити можуть залишатися на поверхнях: підлозі, меблях. Якщо людина торкається зараженої поверхні, а потім контактує зі своїм обличчям або їжею, це теж може призвести до зараження.
Симптоми зараження паразитами
Симптоми різняться залежно від типу паразита й тяжкості інфекції. Під час зараження блохами у людей можуть виникати свербіж, висипи або алергічні реакції на укуси цих комах.
Укус кліща здатний спричинити почервоніння, набряк і свербіж. Згодом можуть з’явитися лихоманка, головний біль, втома та дискомфорт у суглобах.
Симптоми зараження глистами можуть включати біль у животі, нудоту, проноси, втрату апетиту та ваги. У дітей можуть спостерігатися надмірна подразненість і порушення сну.
Щодо токсоплазми, більшість інфікованих людей не має симптомів: лише інколи можуть виникнути лихоманка, м’язові болі та втома. А ось у вагітних жінок токсоплазмоз здатний призвести до викидня і завмирання плоду. Також є ймовірність народження дитини з патологіями зору, слуху, нервової та травної систем.