Готівковий ринок відкрився котируваннями 26,05-26,09 грн./$.
Податкова лихоманка призвела 18 травня до провалу курсу долара на 5,5 копійок — до 26,11-26,12 грн./$, начальник управління дилінгових операцій Райффайзен банку Аваль Юрій Гріненко. Ще вчора скарбники думали, що левова частка бізнесу конвертувала валютну виручку і розплатилася з держбюджетом, але вже сьогодні стало ясно, що багато хто залишили це на останній день — на п'ятницю, передає Ukr.Media.
Експортери цілий день активно продавали ВКВ, тому пропозиція домінувала і валютний курс падав.
«Безготівковий ринок відкрився на рівні 26,15-26,18 грн./$. Ближче до 10:15 котирування трохи звузилися — до 26,16-26,17 грн./$, а після зростання валютних продажів до 11 години пішли до 26,14-26,16 грн./$. Але і там довго не затрималися. До обіду міжбанк вже був на 26,1150-26,1350 грн./$, а після нього ще трохи просів», — уточнив директор департаменту казначейства Піреус Банку Ігор Якобчук.
Якщо вчора валютні надлишки щосили скуповував Нацбанк, який придбав набагато більше звичайного, то сьогодні він зібрав на міжбанку близько $20 мільйонів. Першу десятку викупив у вузькому діапазоні — 26,1620-26,1630 грн./$, а ось вже другу набагато ширше — 26,12-26,14 грн./$.
Крім Нацбанку, активно скуповували валюту Креді Агріколь Банк ProCredit Bank, УкрСиббанк. А продавали її — ПУМБ, Райффайзен Банк Аваль, Приватбанк і Сітібанк.
Розповідали, що багато хто банки брали долар не під клієнта, а для себе — на позицію. У розрахунку на вигідний перепродаж наступного тижня. Нібито Нацбанк тому і не сильно нарощував валютну скупку — щоб банкам більше дісталося. Раптом в розпал дефіциту і подорожчання чимось поділяться з ринком.
«Важливим чинником зміцнення гривні став піковий день завершення бюджетних платежів — він підтримував гривню, стимулюючи зростання продажів валюти і стримуючи попит на неї. А також низький рівень гривневої банківської ліквідованості, що мінімізує спекулятивні апетити і орієнтоване більшою мірою на гру на пониження», — водночас запевнив директор казначейства Банку Кредит Дніпро Олег Курінний.
Під тиском безготівкових котирувань банкіри трохи опустили і цінники у своїх касах.
«Готівковий ринок відкрився котируваннями 26,05-26,09 грн./$, до середини дня діапазон скоректувався до 26,04-26,08 грн./$», — уточнив Курінний.
Що далі
18 травня було останнім днем сплати квартальних податків, і вже з понеділка фінансисти чекають скорочення валютних продажів, а відтак — і зростання курсу долара.
«Думаю, 21 травня міжбанківська торгівля буде починатися в рамках 26,13-26,17 грн./$, а потім будемо дивитися на обсяги продажів. Наступного тижня вони будуть сильно залежати від активності Держказначейства з виплат у межах відшкодувань ПДВ. Поки гривня буде заходити на рахунки в невеликих обсягах — долар не буде сильно дорожчати. Але як тільки підуть великі зарахування, міжбанк може звернутися до 26,25-26,28 грн./$», — спрогнозував Юрій Гріненко.
Зростання валютного курсу чекають і інші банкіри.
«Наступного тижня чекаємо розвороту догори», — сказав начальник управління дилінгових операцій Банку Південний Олег Ропяк.
В майбутній четвер, 24 травня, має відбутися засідання монетарного комітету Нацбанку. Однак фінансисти не очікують від нього революційних рішень та їх впливу на валютний ринок.
«Очікування дуже спокійні. Думаю, облікову ставку залишать на поточному рівні — 17%. Підстав для її зниження просто немає, а підвищувати її вже нікуди, тому все буде стабільно», — резюмував Юрій Гріненко.