З початку повномасштабного вторгнення Китай зайняв абстрактну позицію «за мир проти війни». Але зараз відомо про допомогу Росії з боку КНР та «мирний план» для України.
Глава канцелярії комісії ЦК КПК у закордонних справах Ван І прибув у неділю ввечері до Москви з візитом, який триватиме 20-21 лютого. Це фінальний пункт його європейського турне, що завершиться 22 лютого.
«Ван І проведе поглиблений обмін думками з російською стороною щодо розвитку відносин КНР і РФ на новому етапі, а також щодо гострих міжнародних і регіональних питань, які становлять взаємний інтерес»,- заявив напередодні візиту представник МЗС КНР Ван Веньбінь.
Програму зустрічей китайського гостя в Москві сторони не афішували. Проте, виступаючи на Мюнхенській безпековій конференції, Ван І повідомив про наявність у КНР мирного плану, який буде оприлюднений до річниці початку російського вторгнення.Він зазначив, що позиція Китаю полягає у підтримці мирних перемовин.
«Ми підготуємо офіційну позицію КНР щодо політичного врегулювання кризи в Україні», – заявив міністр.
Він додав, що Китай не хоче продовження війни в Україні.
«Ми не хочемо доливати олії до вогню і не бажаємо мати жодних вигод від кризи. Ми хочемо сприяти тому, аби знайти мир. Ми на боці миру і діалогу», – зауважив Ван І.
За його словами, лідер Китаю Сі Цзіньпін ще на другий день після російського вторгнення заявив, що Росія й Україна мають сісти за стіл переговорів.
«Відбулися раунди перемовин у Білорусі й Туреччині. Ми бачили текст рамкової потенційної угоди. Однак процес зупинився. Чому так сталося, ми не знаємо. Певно, якісь сили не хотіли матеріалізації мирних угод, якісь інтереси перешкоджали», – вважає міністр.
Він наголосив, що позиція Китаю відтоді не змінилася – війна в Україні повинна припинитися.
«Конфлікти та війни не мають переможців, їх не можна вирішити простим способом – протистоянню треба запобігати», – підсумував міністр.
В свою чергу, міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба зазначив, що, попри будь-який план з припинення війни в Україні, завжди повинен бути фокус на продовженні боротьби за свободу.
«Не думаю, що є сенс тут говорити про китайський план, не побачивши його. Але щоб не сталося, який би план не з’явився з різних куточків світу, ми повинні завжди фокусуватися на одній речі: навіть якщо ми надзвичайно стомилися, ми не повинні втомитися боротися за свободу», – заявив міністр.
На думку Кулеби, якщо виходити з цього, то будь-який запропонований план матиме другорядне значення, адже зрозуміло, за що треба боротися.
Та не дивлячись на заклики до миру, Китай, здається, готовий до поглиблення до співпраці з агресором. Ентоні Блінкен заявив, що КНР розглядає можливість надання Росії летальної «допомоги». США – серйозно заклопотані.
Блінкен зустрівся з представником офіційного Пекіну у Мюнхені. Це відбулося за лаштунками безпекової конференції.
Держсекретар США зауважив, що публічно Китай представляє себе як державу, яка прагне миру в Україні. Водночас упродовж минулих місяців у Штатах неодноразово зауважували, що китайська сторона надавала нелетальну допомогу країні-терористці.
За словами Блінкена, наразі Китай серйозно розглядає надання матеріальної підтримки Росії у війні. Держсекретар США наголосив, що мовиться про «летальний ефект». Цю межу Китай ще не перетнув.
Блінкен наголосив, що попередив офіційний Пекін, які наслідки матиме таке рішення з боку Китаю.
Постійна представниця США при ООН Лінда Томас-Грінфілд також наголосила що Китай перетне «червону лінію», якщо вирішить надати летальну військову допомогу Росії у війні проти України.
«Ми вітаємо заяву Китаю про те, що він хоче миру, оскільки це те, чого ми завжди прагнемо в таких ситуаціях. Але ми також маємо чітко усвідомлювати: якщо китайці чи хтось інший має намір надати летальну підтримку росіянам у їхньому жорстокому нападі на Україну, то це неприйнятно. Це було б «червоною лінією», – сказала представниця США.
У Міністерстві ж закордонних справ Китаю в понеділок заявили, що США «не мають права читати лекції» щодо постачання зброї.
Близькі, як ніколи
Аналітики видання CNNпишуть, що Китай та Росія як ніколи близькі, і це становить проблему для США. Економічно виснажений своєю стратегією нульового зараження COVID-19 Пекін, кажуть аналітики, пом’якшує свій тон у зовнішніх справах і посилює свою дипломатію із західними урядами, намагаючись повернути втрачені позиції та стабілізувати свої відносини. Однак підтримка Китаєм Росії – якщо виміряти його річну торгівлю, дипломатичні зобов’язання та графік спільних військових навчань, – говорить про інше.
На думку Павла Клімкіна, міністра закордонних справ України у 2014 – 2019 роках, Китай і Росія можуть домовитися про постачання летального озброєння.
«Це реальний ризик, на який ми маємо зважати, оскільки Китай почав розуміти дві речі», – зауважив він в коментарі 24 каналу.
Перша – новий етап війни. Друга думка, яку чітко сформувало китайське правління, це страх колапсу в Росії. Тому що країна-агресорка забезпечує Китай багатьма ресурсами, зокрема нафтою та газом.
«І все те, що було проблемою для Європи – наркотична залежність, поступово дрейфує до Китаю», – переконаний колишній очільник МЗС.
Павло Клімкін розповів, що наразі відбувається зміна китайської стратегії. Вона буде проявлятися у діях за власним планом.
«Тобто Китай реально стає гравцем. Ми маємо зважати, що Китай в якийсь один момент скаже, що він не може дати Росії програти», – зауважив він.
За його словами, не варто недооцінювати такий хід подій.
«Нам потрібно, у нас здатності докорінно вплинути на Китай немає, а Захід має досягти фундаментальної домовленості з Китаєм, щоб він залишився на правильному боці історії», – зосередив увагу Клімкін.
На думку ж політолога Тараса Загороднього, візит американського президента Джозефа Байдена 20 лютого в Київ — це відповідь не тільки Путіну, але й Китаю, тому що Китай теж захотів опублікувати свою версію подій, які відбуваються в Україні.
В коментарі 24 каналу журналіст і політичний аналітик зі США Армен Чібухчян зазначив, що війна між Росією та Україну поступово перетворюється на протистояння США та Китаю.
За його словами, якби Китай був категорично проти вторгнення Росії в Україну, то Путін не розпочав би цю війну.
«Китаю все це було вигідно. Він знає свою силу і своє місце. Пекін розумів, що Росія, Туреччина та Іран намагалися створити третій полюс у світі між Китаєм та Заходом. І всі ці країни, особливо Росія та Іран надалі будуть залежати від Китаю. І тому Пекін погодив вторгнення Росії в Україну», – впевнений журналіст.
Джерело