Закон про мову вже встиг обрости великою кількістю міфів, якими лякають насамперед російськомовних жителів країни.
Петро Порошенко підписав закон «Про функціонування української мови як державної». Він назвав день підписання мовного закону «епохальним». Проект розглядали понад півроку, а після першого читання внесли 2 500 правок, інформує Ukr.Media.
Що змінить новий закон про українську мову.
Раніше було більше державних мов?
Використання української мови регулюється Конституцією та різними законами, наприклад, «Про освіту» та «Про державну службу». Стаття 10 Конституції України говорить, що державна мова України — українська. Однак раніше діяв «Закон Ківалова — Колесніченка». Він дозволяв впроваджувати офіційну двомовність в регіонах, де чисельність нацменшин перевищувала 10 відсотків.
Новий законопроект повністю регулює мовну політику в країні, а українська мова стає обов'язковим у всіх сферах публічного життя.
Тепер штрафуватимуть за незнання мови?
Спочатку передбачалося, що в Україні діятимуть спеціальні мовні інспектори, які контролюють дотримання стандартів української мови. Вони могли б складати протоколи про адміністративні порушення. Однак цю норму вилучили ще перед голосуванням за законопроект.
Штрафувати все ж будуть, але є нюанси. Оштрафувати можуть, якщо ви працюєте в органах влади або на держпосаді. Якщо ви зі сфери обслуговування і відмовилися говорити українською, оштрафують компанію.
Це буде контролювати уповноважений по захисту мови, який буде розглядати випадки порушень мовних прав громадян та бездіяльність органів влади.
Штрафувати почнуть не відразу — адміністративну відповідальність за порушення закону відстрочили на три роки.
Всі бажаючі вивчити державну мову отримають безкоштовну можливість. Автори закону пообіцяли, що у всіх регіонах відкриють центри для вивчення державної мови.
Хочеш громадянство — складй іспит
Всім бажаючим отримати українське громадянство доведеться складати іспит на знання державної мови.
За жарти про українську мову можуть посадити в тюрму?
Ні, пункт про кримінальну відповідальність за приниження та образу української мови прибрали.
Тепер усім доведеться говорити українською мовою?
Вдома або з друзями, ви маєте право розмовляти на інших мовах. Однак якщо ви прийшли в магазин чи ресторан, то персонал повинен звертатися до вас українською мовою. Це стосується всіх, хто працює у сфері обслуговування, в органах влади, судах, армії.
Депутати, чиновники та представники органів місцевого самоврядування повинні говорити українською на роботі. А деяким з них ще й доведеться складати іспит на знання мови.
Всі ЗМІ перейдуть на державну?
Друковані видання іноземною мовою повинні повністю дублюватися українською. Інтернет-ЗМІ тепер теж обов'язково повинні мати українську версію. Причому ця сторінка повинна відкриватися за замовчуванням.
Телеканалам пропонується встановити квоту на український 90% (раніше мова йшла про 75%).
Щось змінитися в школах?
Норму про мову навчання до другого читання «підігнали» під статтю 7 Закону України «Про освіту». Навчання в садочках, школах, університетах, буде здійснюватися українською.
При цьому нацменшини мають право навчатися рідною мовою поряд з українською. Для цього будуть створюватися окремі класи з навчанням мовою нацменшини або корінного народу. Також вони зможуть вивчати свою рідну мову через національні культурні товариства.
Також у навчальних закладах зможуть викладати одну або декілька дисциплін на інших мовах (англійською або на інших європейських мовах).