Дефіцит електроенергії в Молдові настільки великий, що влада країни не виключає можливості відключення міст і сіл від електропостачання.
Віце-прем’єр Молдови Андрій Спину назвав кризу найсерйознішою з моменту здобуття незалежності країни і висловив жаль, що його попередники не провели диверсифікацію постачальників.
Коментуючи ситуацію в енергетичному секторі румунському виданню Agerpress, міністр Спину зазначив, що влада країни прораховує різні варіанти розвитку ситуації, в т.ч. найгірші, які передбачають відключення міст та сіл для збереження балансу в енергосистемі країни. Сьогодні в Молдові скорочують споживання електроенергії за рахунок вимикання вуличного, декоративного, рекламного освітлення, та останні кілька днів в країні не вистачало електроенергії за укладеними комерційними контрактами.
«Ми робимо все можливе для економії і, починаючи з державних установ, громадян, економічних агентів, виступаємо із закликом економити як газові, так електричні ресурси», – заявив Андрій Спину і уточнив, що у вересні ц.р. споживання газу в Молдові скоротилося на 37%, а за 23 дні жовтня цей показник становив 16%.
Для зниження наслідків енергетичної кризи Кишинів розраховує на контракт між Moldelectrica та румунською Transelectrica, який дозволяє закуповувати недостатню електроенергію за цінами нижчими від ринкових. Щоправда, потужності румунських виробників не в змозі покривати потреб Молдови.
Молдовська влада взяла курс на зниження енергозалежності від одного джерела і сьогодні ведуться переговори з Румунією, Азербайджаном, Єврокомісією та іншими постачальниками.
Андрій Спину пов’язує енергетичну кризу в Молдові з війною Росії проти України та «терористичні атаки» на українські об’єкти енергетичної інфраструктури, що призвело до припинення українського експорту електроенергії в сусідні країни.
«До 10 жовтня справи, принаймні, в електроенергетичній сфері були певним чином, але після терактів Російської Федерації [початку завдання ракетних ударів по енергетичних об’єктах України, – ред.] все різко змінилося.
Практично Україна припинила експорт як до Молдови, так до Румунії, Польщі, Словаччини, і ми не знаємо, які плани Кремля щодо інших інфраструктурних цілей», – заявив молдавський віце-прем’єр.
За його словами, є елементи війни, яка не проходить на території Молдови, але певною мірою певні дії російського керівництва свідчать, що в енергетичній сфері проти Республіки Молдова проводяться гібридні дії.
По материалам интернетресурсов подготовила Оксана Картельян, Город 24