Житель Липецька, 28-річний Єгор Чеботарьов розповів, як потрапив в український полон за тиждень після отримання повістки в рамках «часткової мобілізації».
Його відправили воювати без проходження медкомісії. Попередня військова підготовка також не проводилась. Інтерв’ю з Чоботаревим опублікував український блогер Володимир Золкін.
За словами полоненого, він проходив термінову службу 9 років тому, де його вчили на командира БМП, а потім просто намалювали спеціальність навідника-оператора. У військовій частині Чеботарьов переважно працював писарем і «БМП бачив один-два рази».
Коли почалася мобілізація, йому вручили повістку прямо на робочому місці — у компанії «Прогрес», виробнику дитячого харчування «ФрутоНяня» та мінеральної води «Липецький бювет» — уже 22 вересня: «Я прийшов — там жінка з відділу кадрів та двоє чоловіків поряд, яких я вперше бачив. Ця жінка мені вручає повістку і каже: „Ось сьогодні з’явитись у військкомат. З речами. І ти ж розумієш, що від трьох до п’яти [років] за неявку».
Чеботарьов розраховував, що уникне відправки на фронт через проблеми зі здоров’ям, оскільки у нього кіста головного мозку, проте медичної комісії у військкоматі не було. Мобілізованих одразу завантажили в автобус та відвезли на збірний пункт. Там дали екіпірування та відправили до частини у Богучарах Воронезької області, а наступного дня розподілили у Валуйки Білгородської області. Тут забрали 30 мобілізованих. З них сформували 10 екіпажів БМП, доручили їм за ніч підготувати машини, і вже наступного дня вони поїхали до Сватового Луганської області. Звідти БМП із мобілізованими відправили село Невське, а потім уже на позиції — до Зарічного. Там їх повідомили, що вранці прийде командир, все розповість, а поки що «закидайте БМП гілками і сидите». Це було 29 вересня, а вранці почався бій.
Коли екіпаж Чеботарьова отримав наказ відкрити вогонь, перший патрон заклинило в гарматі: «Все, БМП втратила боєздатність, якщо вона взагалі була. Вона не стріляла». При цьому якийсь зв’язок був відсутній, і всю інформацію доносили через посильного. Той повернувся сказати командиру (старшому сержанту), що БМП не працює, але вже не було. «Нас кинули там», – каже Чеботарьов. Під час відступу він відбився від інших військових, пив воду з калюж і шукав людей, доки не натрапив на українських військових, які взяли його в полон.
«Агентство» знайшло сторінку Чеботарьова у соціальних мережах: останній раз він був у мережі 22 вересня — того дня, коли, за його розповіддю, отримав повістку і вирушив до військкомату.
Українці дозволили Чеботарьову зателефонувати матері. Він розповів, що почувається добре, і поводяться з ним нормально, а також попросив її піти у військкомат і повідомити про те, що сталося, щоб йому надали статус військовополоненого. Чеботарьов сподівається, що його обміняють.
Раніше російська влада запевняла, що мобілізованих відправлятимуть на фронт лише після підготовки на полігонах, яка займе не менше місяця. Таку вимогу поставив президент Володимир Путін. Проте, як з’ясувалося, деякі мобілізовані опиняються на Донбасі практично одразу, про що свідчить і ця історія.По материалам интернетресурсов подготовила Оксана Картельян, Город 24