38 минут назад
Болградський районний суд Одеської області знаходиться досить далеко від обласного центру та раніше не привертав до себе увагу ЗМІ та громадськості. Але, за рейтингом ефективності судів Одеського регіону, який було розроблено громадською організацією «Спілка юристів Одеської області» та інформаційним агентством «КонструктивNEWS», Болградський районний суд Одеської області потрапив на третю сходинку.
Голова Болградського районного суду Одеської області, Кодінцева Світлана Володимирівна розповіла, як налагоджується робота судового апарату, на які питання першочергово звертається увага та з яких чинників складається поняття «доступ до правосуддя».
Потрапляння Болградського районного суду Одеської області у топ-3 найефективніших судів Одеського регіону — це заслуга як всього судового апарату, так і ваша особиста, як голови суду. Як організовується робота, задля досягнення високої ефективності?
Кожен суддя та кожен працівник суду знає, що знаходиться на своєму місці та з відповідальністю відноситься до своїх обов’язків. Ефективність праці за інших однакових умов визначається особистим ставленням людини до праці, її трудовою поведінкою. Кожен в колективі усвідомлює своє значення, свою роль в процесі здійснення правосуддя в цілому, та як наслідок усі працюють віддано і наполегливо заради відновлення довіри до судової системи. А тому, в суді відсутні скарги на дії працівників суду. Працівники апарату суду мають можливість вчитися, набиратись досвіду, та зростати професійно, хоча оплата праці є занадто низькою, і не відповідає сьогоднішнім потребам. Проте працівники не звільняються, а терпеливо чекають на покращення.
Для підтримання ефективності, ми постійно проводимо наради. У нас запроваджений день, коли ми збираємось як усім колективом, так і з суддями окремо для обговорення актуальних питань, що виникають з приводу: організації роботи суду в цілому, розгляду справ, забезпечення своєчасних та якісних процесуальних дій по справам.
Намагаємось налаштовувати процес роботи також і для зручності сторін по справам. Якщо на розгляді в суді є декілька справ з одними і тими самими сторонами, то за можливістю, призначаємо розгляд таких справ на один день. Якщо зі справи вбачається, що сторона перебуває за межами нашого району, то її розгляд призначаємо на першу половину дня, аби надати час для прибуття та своєчасного відбуття на громадському транспорті. Якщо у складі суду приймають участь присяжні судді, то намагаємось з ними попередньо узгодити дату судового засідання, щоб було зручно і їм, і суду, і щоб не витрачати час на відкладення судових засідань саме з цієї причини. У разі наявності засобів зв’язку представників (захисників) сторін по справі (які зазвичай приймають участь в розгляді багатьох справ одночасно), попередньо узгоджуємо дату судового засідання з ними. При наявності засобів зв’язку зі сторонами, вживаємо заходи для їх сповіщення в телефонному режимі, шляхом надіслання повідомлень на електронну пошту, що економить витрати маркованої продукції, яка виділяється суду в досить незначному розмірі, а уже в інших випадках сповіщаємо послугами Укрпошти.
Тобто, намагаємось організувати увесь процес судочинства так, щоб якнайшвидше розпочати та закінчити розгляд справи та уникнути її «затягування». Адже вкрай важливо правильно організувати роботу, задля завершення розгляду у найкоротші терміни.
Які відносини вибудовані між співробітниками суду?
Між працівниками нашого апарату суду налагоджені досить гарні, довірчі взаємовідносини, діє принцип взаємодопомоги. Працівники розуміють, чують, відкликаються на усі поставлені задачі та прохання. А саме головне, що усі вони дуже відповідальні, і на високому рівні знають свою роботу. У нас вибудована довіра та взаєморозуміння між кожним співробітником. І я постійно наголошую на тому, що робота – це друга сім’я, і в цій сім’ї має бути так само добре, як і вдома.
Які, на Вашу думку, критерії впливають на ефективність роботи суду та на ставлення людини до судового апарату?
Окрім оперативного розгляду справ, дуже важливе значення у формуванні думки людини, пересічного громадянина, про судову систему мають і супутні чинники. Наприклад, чи була надана вичерпна інформація та відповіді на усі додаткові запитання, чи не довелося людині безпричинно тривалий час чекати на початок судового засідання, доступність подання інформації, та не мале значення займає загальний вигляд будівлі суду та території.
Доступ до правосуддя – це не тільки про швидкість розгляду справи, а й про ставлення апарату суду до людини, забезпечення її прав та обов’язків.
Наші співробітники завжди з розумінням та повагою ставляться до відвідувачів суду. Так, наприклад, громадяни, які є сторонами по справам у нас не чекають тривалий час для отримання копії рішення або інших документів — ми намагаємось якнайшвидше опрацювати таку заяву. Якщо сторона приїхала здалеку, її заява опрацьовується в цей же день, та видається копія рішення суду, чи надаються матеріали для ознайомлення. І це діє виключно позитивно для здійснення правосуддя.
Ми слідуємо усім тенденціям розвитку судової системи. Тож ми завжди намагаємось задовольняти клопотання (у разі наявності) про проведення засідання у режимі відеоконференції через систему «Електронний суд» з огляду на технічні можливості. Проте, іноді ми зіштовхуємось з певними проблемами з технічної сторони, адже постійна технічна підтримка від спеціалістів, якісне обладнання для чіткої картинки та звуку потребують немалого фінансування.
Також ми облагороджуємо територію суду, проводимо озеленіння, встановлюємо лавки, щоб люди могли відчувати комфорт, приїжджаючи до нас. Територія та приміщення суду завжди прибрані, охайні, за що велика вдячність нашим технічним працівникам. Але, приміщення суду, в якому ми наразі перебуваємо зовсім не відповідає необхідним Державним будівельним нормам України В.2.2-20:2010 (будинки і споруди, суди), які визначені наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України № 175.
Будівля, на яку укладено договір оренди ТУ ДСА України в Одеській області, яка є пам’ятником архітектури, наразі потребує капітального ремонту і вкладення значних коштів. Віримо в те, що все ж таки згодом, після закінчення військового стану та настання Перемоги, державою будуть виділені кошти на капітальний ремонт будівлі суду, і на півдні України, в Бессарабії, буде функціонувати «Будинок правосуддя», який буде сприяти найкращому відновленню довіри до правосуддя.
Ми знаходимось досить далеко від обласного центру, в глибинці. Але, тим не менш, я вважаю, що робота нашого суду налагоджена на дуже високому рівні.