12 Февраль 17:44
Кількість справ та матеріалів, що надійшли на розгляд Одеського окружного адміністративного суду в 2022 складає 24 421, а в 2023 — 46 546. Як ми бачимо, навантаження зросло у 2 рази. Про це повідомила суддя Одеського окружного адміністративного суду Ганна Лебедєва на своїй сторінці у Facebook.
«Якщо суддя повинен розглядати 200 справ на рік, то не важко порахувати скільки повинно бути суддів. Чисельність суддів за нормативами повинна складати 236 суддів, на сьогодні в суді працює 33 судді. Такий обсяг надходжень неминуче призводить до порушення строків розгляду справ і матеріалів та зростання кількості справ та матеріалів, що перебувають на розгляді суду. Та Україна не може дозволити собі таку кількість суддів, тож треба зменшувати кількість звернень до суду, а у нас навпаки, кількість позовів постійно зростає!», — наголошує на проблемі суддя.
Чому так? Що це за справи?
Ганна Лебедєва повідомляє, що навантаження, зокрема, зросло через так звані «соціальні та пенсійні справи», особливо через збільшення звернень військовослужбовців та військових пенсіонерів. Більшість рішень по цій категорії справ суди приймаються на користь позивачів, тобто у цих справах суд встановлює порушення з боку суб’єктів владних повноважень прав та інтересів громадян через неналежне виконання державними органами взятих на себе зобов’язань. Окремо слід зазначити, що заборгованість держави лише за пенсійними справами складає 60,5 млрд гривень. Тож наявність рішень судів навряд чи призведе до ефективного (реального) захисту порушеного права позивача. Рішення судів не встановлюють джерел покриття незапланованих «багатомільярдних видатків», що призводить до накопичення ще більших боргів.
Як нещодавно повідомила перший заступник міністра Міністерства соціальної політики Дарина Марчак, що на початок 2023 року заборгованість лише за пенсійними справами склала 38,5 млрд гривень. Станом на 1 листопада 2023 року заборгованість тільки за судовими рішеннями у пенсійних справах досягла величезної суми у 60,5 млрд. гривень.
«Проблема полягає в тому, що не має коштів для виплат. Формується черга. Пенсійний фонд зміг погасити борги лише за рішеннями, що були ухвалені до вересня 2020 року. Держава неспроможна виконати ухвалені судом рішення. Ми навряд чи зможемо знайти гроші у найближчі роки на всі ці виплати. Відтак, далі буде ЄСПЛ і будуть нові рішення ЄСПЛ щодо України. Ми досі не знайшли ефективних способів як подолати цю проблему», — розповіла Дарина Марчак.
На думку представника Міністерства соціальної політики, проблема полягає у соціальній політиці держави, яка проводилась десятиріччями.
«Верховна Рада у різні роки загалом прийняла біля ста законів, які визначають пільги, гарантії та привілеї для різних категорій громадян. Якість соціального законодавства нерідко така, що одні і ті ж норми можуть трактуються по-різному. Крім того, в країнах ЄС соціальна допомога надається за потреби, як тимчасова допомога незалежно від статусу людини, а у нас все навпаки прив’язано до статусу громадянина», — зазначила Дарина Марчак.
Суддя Одеського окружного адміністративного суду наголошує, що для вирішення проблеми з перенавантаженням потрібен комплексний підхід. Крім заповнення вакантних посад, необхідно впроваджувати альтернативні інструменти вирішення спорів, які, на жаль, органи влади не хочуть застосовувати: ефективний судовий контроль, покращення стану виконання судових рішень, перегляд соціальної політики та голосування за закони, які ми спроможні фінансового забезпечити.