І знову Ізмаїльська картинна галерея зібрала у своїх стінах друзів та однодумців – любителів живопису та графіки. Цього разу привід був особливо вагомим – 75-річчя Івана Коцофляка, яке він вирішив відзначити як справжній творець – персональною виставкою.
Іван Коцофляк – яскравий представник образотворчого мистецтва півдня Одеської області. Твори Івана Івановича – це не просто сукупність мальовничих та графічних робіт, зібрані воєдино, вони створюють цілісну панораму творчого життя художника, переконуючи нас у непідробній любові до рідного краю, бессарабського характеру, почуття гумору, а головне – у молодості душі автора.
На виставку прийшло багато народу – Іван Івановіч, власне, легенда, класик ізмаїльського живопису (не боюся здатися пафосною). Були тут і друзі художники, однодумці, дружина Галина, вона ж муза Майстра (у кожному жіночому портреті можна розглянути її риси), учні та випускники, родичі та шанувальники таланту.
Директор ОЦЕВ Ірина Федорова тепло та сердечно вітала гостей і багато та цікаво розповідала про ювіляра та його роботи.
Також слово взяли: директор Ізмаїльської художньої школи Ольга Колоянова, екс-директор цієї ж школи Євгенія Іванова, заслужені художники України Іван Шишман та Олександр Кара, член Ізмаїльської спілки художників, доцент ІДГУ Іван Пастир, директор Ізмаїльської спілки художників Валентина Філіпова, друг ювіляра, член Національної Спілки художників України Володимир Дудник та багато інших.
Іван Коцофляк народився 4 січня 1948 року у місті Ізмаїл Одеської області. В 1968 році закінчив Одеське державне художнє училище ім. М.Б. Грекова, а в 1977 році – Український поліграфічний інститут ім. І. Федорова, м. Львів, факультет «Книжкова графіка». Тринадцять років працював художником-оформлювачем у системі Художнього Фонду УРСР, а з 1980 р. по теперішній час викладає у дитячій художній школі. Учасник міжнародних, всеукраїнських, обласних та міських виставок. Член Спілки художників Ізмаїла (1991). Член Національної Спілки художників України (2005).
На сьогоднішній, 5-й персональній виставці представлено 67 творів живопису і графіки різного періоду творчості художника.
Виставка вражає різноманітністю тематики: краєвиди річок, рибальські місця, степи Буджака, морські узбережжя, портрети, натюрморти.
Свої враження від перебування на чисельних творчих пленерах у різних містах та країнах художник втілив у сюжетах робіт, виконаних в техніці олійного та акварельного живопису. Мальовничі роботи Івана Коцофляка відрізняються тонко переданим станом, максимальною виразністю, великою любов’ю до рідного краю. («Після риболовлі», «Ранковий туман», «Початок осінньої пори», «Закінчення дощу» та ін.). Привертають увагу роботи «Мольфарка» та «Молодий місяць», сюжети яких взяті з Карпатських легенд та народних обрядових свят.
Щоб висловити почуття, думку, ідею художнику, необхідно все це прожити і внутрішньо відчути. Іван Іванович у всіх своїх творах, чи то пейзажі, натюрморти, гротескні чи філософські твори передає свій стан, власне ставлення та бачення. Митець створює палітру чудових образів, наповнених романтики та величі, загадковості та одухотвореної простоти.
Особливе місце на виставці займають твори, написані під впливом трагічних подій, які почалися в Україні з 24 лютого. («Весна 2022», «Тепло вечора», «Покаяння», «Молитва», «Скіфи», «Звуки контрабасу», «Карнавал», «Тиша очікувань», «Петро і Павло», «Докір»)
Графічні роботи художника відрізняє спостережливість, яка створює атмосферу інтелектуальної гри. Начерки, виконані соусом, сангіною, тушшю, пером, олівцем, передають враження юнацьких років митця. («Єлагін острів», «Куток Петербургу», «На каналі Мойка», «Біла ніч», серія «Начерки»). На виставці представлено багато портретних робіт, виконаних у різноманітних графічних техніках, на яких зображені дружина, друзі художника та збірні жіночі образи. («Галинка», «Тетяна», «Портрет дружини», «Анатолій», «Вечірнє видіння», «Золото осені», «Літо»).
Продуманість сюжету, точність графічних ліній та стриманість колориту притаманні всім творам І.І. Коцофляка.
Іван Іванович – художник-педагог, який більшу частину життя присвятив Ізмаїльській художній школі, виховуючи, навчаючи молоде покоління та передаючи безцінний досвід (43 роки пед. стажу). Учні з глибокою любов’ю та вдячністю відносяться до свого викладача. В знак подяки колишні учні (Микола Федяєв, Лілія Чорна, Дмитро Баглаєв) підтримали свого вчителя у виданні творчих каталогів «Графіка. Нариси» та «Живопис. Графіка».
Роботи художника знаходяться в картинних галереях м. Ізмаїл, м. Смолян (Болгарія), у приватних колекціях Ні меччини, Австрії, США, Словаччини, Угорщини, Ізраїлю, Швеції.
Іван Іванович Коцофляк демонструє високий рівень професіоналізму, майстерності та творчого потенціалу. Його художні твори ще довго даруватимуть радість справжнім поціновувачам образотворчого мистецтва.
Приходьте на виставку, яка не залишає байдужими нікого. Це справжнє мистецтво, і його творячи наші талановиті земляки. Потрібно цінувати кожну мить причетності до прекрасного.
Оксана Картельян, Місто 24