Охорона державних рубежів — відповідальна справа, яка вимагає від прикордонників постійного удосконалення знань та навичок.
Чотири тижні поспіль військовослужбовці з Могилів-Подільського, Білгород-Дністровського та Ізмаїльського прикордонних загонів опановували в Навчальному центрі Морської охорони програму підготовки «Моторист-рульовий малого прикордонного катеру».
Протягом місяця викладачі та інструктори центру готували прикордонників до самостійного управління малим катером, давали знання і практичні навички з обслуговування технічних засобів та механічної установки катера. Принципом програми є спеціалізована професійна підготовка мотористів-рульових, яка, зокрема, дає можливість вивчити загальну будову й тактико-технічні характеристики плавзасобів та опанувати особливості керування малим катером, що в загальному підвищує бойову готовність.
Кораблеводіння та керування катером є однією з основних дисциплін курсу. Правила руху на річкових та морських ділянках, види фарватерів, сигнали і навігаційні знаки, курсовказівники, керування катером в особливих умовах, аварійних випадках, при рятуванні особового складу на воді — це ті складові, які прикордонники повинні знати і вміти застосовувати. Набути відповідних навичок у вказаних аспектах протягом підготовки стражам кордонів допомагає викладач відділення спеціального озброєння та керування кораблем Анатолій Ніколаєнко, який є справжнім професіоналом своєї справи.
Практичний майстер-клас військовослужбовці проходять під керівництвом досвідченого командира малого катеру Морської охорони проєкту «UMS-600» майстер-старшини Романа Брусановського. Перед кожним практичним заняттям Роман інструктує прикордонників, нагадує про правила безпеки, спільно з ними здійснює огляд катера та підготовку двигуна до роботи. Після виходу катера на воду, мотористи-рульові посилюють зорове спостереження і вже безпосередньо у конкретній обстановці відпрацьовують різні типові та не типові ситуації по управлінню катера.
Самостійно керуючи плавзасобом, кожен учасник закріплював отримані навички на практиці: оцінював технічний стан двигуна, швартував катер, підходив та відходив від необлаштованого берега, виходив на глісер, маневрував, проходив мілководдя тощо.
Після завершення навчання прикордонники успішно склали комплексний іспит, отримали свідоцтва, на підставі яких отримують допуск до самостійного керування малим прикордонним катером.