В Южному на сесію винесуть питання щодо трансформації шкіл 09.02.202409.02.2024 177 Залишити коментар on В Южному на сесію винесуть питання щодо трансформації шкіл
Перехідний період для трансформації мережі закладів освіти та строки впорядкування документів закладів загальної середньої освіти триватиме в Україні до 1 вересня 2027 року. В Южненській громаді вже не вперше порушується питання щодо необхідності оптимізації навчальних закладів. На сесію, яка запланована 16 лютого, управління освіти підготувало відповідний проект рішення, його оприлюднено на сайті міськради («Про затвердження Плану трансформації мережі закладів загальної середньої освіти Южненської ОТГ на 2024-2027 роки»).
В ньому пропонується змінити мережу шкіл таким чином, що Ліцей №1, 2 і 3 стануть гімназіями з початковою школою, тобто тут будуть передбачені класи з 1 по 9. А в Ліцеї №4 будуть лише старші класи – 10-11. Зараз всі школи міста є ліцеями з початковою школою, тобто в них є класи з 1 по 11. Також в планах створити в Южному окрему початкову школу із дошкільним структурним підрозділом (дитсадком). В Сичавці та Нових Білярах так і залишаться гімназії з початковою школою.
Важливо розуміти, що трансформація мережі закладів загальної середньої освіти Южненської ОТГ відбуватиметься поетапно, шляхом їхньої реорганізації. Тобто зміни будуть впроваджуватись протягом декількох років: в період з 2024 по 2027.
В пояснювальній записці до проекту рішення вказано, що для забезпечення якісної профільної освіти у громаді потрібен саме один ліцей, в якому буде можливість уникнути формальної профілізації старшої школи, охопити учнів більшою кількістю профілів, створити освітнє середовище, необхідне саме для профільної школи, мати відповідне кадрове забезпечення. А створення в нашій ОТГ однієї початкової школи із дошкільним структурним підрозділом забезпечить ефективне використання бюджетних коштів та розвиток наявної матеріально-технічної бази.
В управлінні освіти зазначають, що такі нововведення є вимогою законодавства. На сьогодні в Україні відбувається активний процес системної трансформації освітньої сфери для забезпечення нової якості освіти на всіх рівнях. При вивченні системи профільної освіти Южненської громади виявлено, що діюча система профільного навчання є недостатньо ефективною і має недоліки на загальнодержавному рівні:
- не завжди здійснюється діагностично-прогностичний підхід при виборі профілю навчання;
- не завжди враховуються можливості закладу освіти для реалізації певного профілю;
- подекуди присутнє хибне прагнення перетворити профільні класи на свого роду курси для підготовки до ВНЗ;
- наявні однакові профілі навчання в школах, що розташовані поруч;
- іноді рішення про профіль навчання ухвалюють з огляду на забезпечення педагогічного навантаження вчителів, а не запитів учнів та їхніх батьків;
- ігнорування потреб меншості в ухваленні рішення щодо профілю навчання;
- наявні кадрові проблеми старшої профільної школи;
- недостатня матеріально-технічна база закладів освіти;
- нерозуміння батьками суті профільного навчання для подальшого життя дітей, а також те, що за потреби можна й потрібно змінювати заклад, якщо він не відповідає бажаному профілю або якості послуг.