Влада Іспанії вилучила викрадені з України старовинні скіфські прикраси вартістю 60 мільйонів євро, а також арештувала п'ятьох злодіїв. Це стало можливим завдяки спільній вдалій операції СБУ України з іспанськими агентами.
Про це повідомляє СБУ.
У результаті міжнародної спецоперації у Мадриді затримано п’ятьох учасників банди (троє громадян Іспанії та двоє громадян України), які намагались незаконно реалізувати українські артефакти. Серед затриманих – представник УПЦ (МП) з України.
Одинадцять вилучених у контрабандистів речей, які намагалися перепродати в Іспанії — це браслети, намиста та сережки VIII-IV століть до нашої ери. Всі коштовності мали підроблені документи про належність УПЦ московського патріархату.
При цьому зловмисники передали право розпоряджатися прикрасами головному підозрюваному у справі – православному священнику, який живе в Мадриді.
Це предмети, які не можна продати через звичайні законні канали, наприклад через аукціони. Тому коштовності включили до капіталу, спеціально для цього створених, комерційних компаній і тим самим легалізували.
Перші розслідування почалися, коли агенти дізналися, що серію золотих прикрас, які мають велику історичну та економічну цінність в Україні, продає громадянин України, який проживає в Мадриді.
Правоохоронці поетапно задокументували злочинні дії фігурантів і затримали їх «на гарячому» під час перевезення коштовних артефактів.
Крім того, тривають комплексні заходи для встановлення місце знаходження всіх викрадених з України скарбів «Скіфського золота».
Перший артефакт слідчі вилучили ще у 2021 році. Це був золотий пояс із головами баранів, який зберігали в сейфі в Мадриді, і який головний підозрюваний продав мадридському бізнесмену.
Саме з цього моменту та після численних зусиль поліції агенти підтвердили, що у підозрюваних є інші предмети з подібними характеристиками.
Співпраця італійської поліції з агентами СБУ дозволила відстежити вилучений пояс, а також кілька інших експонатів, які презентували на виставці, що відбувалась в одному з музеїв у Києві з 2009 по 2013 роки.
Усі предмети, які належать до скіфської культури VIII-IV століть до нашої ери, вивчаються в Національному археологічному музеї та в Інституті культурної спадщини Іспанії.
На вилучене в Мадриді Скіфське золото після тримання експертного висновку щодо належності його до культурної спадщини України накладено арешт.
Наразі розслідування триває для встановлення всіх обставин злочину і притягнення винних до відповідальності.