Наталія Піпа, депутатка, секретар Комітету Верховної Ради з питань науки і освіти
«Змінювати систему держзамовлення потрібно, – каже народна депутатка Наталія Піпа, секретар Комітету Верховної Ради з питань науки і освіти. – Нарешті парламентський комітет і профільне міністерство наважилися вирішувати питання, яке не вирішували 32 роки. Треба давати шанс законопроєкту №10399 і до другого читання допрацьовувати механізми запровадження грантів на навчання студентів. Треба дати нашим цьогорічним вступникам розуміння, як саме вони зможуть отримувати державні кошти на навчання».
Надтерміновою справою для України зміни в системі фінансування вищої освіти вважає президент Національного університету «Києво-Могилянська академія» Сергій Квіт. «Під час повномасштабної війни освіта має розвиватися і зміцнюватися, незважаючи ні на що, для того, щоб молоді люди пов’язували своє майбутнє з Україною. Це одна з ключових причин не відкладати вирішення цього питання», – каже міністр освіти і науки у 2014-2016 роках.
Адже сам факт голосування у сесійній залі Верховної Ради за якісь зміни ще не означає, що вони моментально можуть бути імплементовані. Оскільки норми кожного ухваленого закону потім мають закріпитися у механізмах їх запровадження, виписаних у підзаконних актах і різних нормативних документах, що затверджуються Кабінетом Міністрів та Міністерством освіти і науки України.
Саме тому, навіть якщо остаточні рішення про новий алгоритм фінансування буде оголошено у травні, це буде запізно, щоб вона запрацювала з нового навчального року. Невизначеність створює значну напругу і для закладів вищої освіти, і для майбутніх абітурієнтів та їхніх батьків. Необхідність якісного, але швидкого проходження законопроєкту №10399 про внесення змін до деяких законів України щодо фінансування здобуття вищої освіти та надання державної цільової підтримки її здобувачам диктує відповідальність за стратегічне забезпечення кваліфікованими кадрами економіки України, яка втягнута Росією у війну.
Валентина Самченко, Київ
Фото Володимира Тарасова і надані співрозмовниками.