Перейменування: депутати розглядають можливість поборотися за назву «Южне» 01.11.202301.11.2023 113 Залишити коментар on Перейменування: депутати розглядають можливість поборотися за назву «Южне»
Серед представників депутатського корпусу Южненської міськради обговорюється пропозиція надіслати на розгляд Національної комісії зі стандартів державної мови не лише варіант нової назви нашого міста, а й ініціювати можливість залишити нинішню – «Южне», надавши відповідні аргументи. Під час круглого столу на тему перейменування, який відбувся за участі депутатів та міського голови 1 листопада, міський обранець Максим Кушнір озвучив, посилаючись на законодавство, що назва нашого міста не підпадає під обов’язкове перейменування. Він вважає за доцільне, аби депутати запропонували два варіанти: «Южне» і «Південне». В разі, якщо перший Нацкомісія не прийме і надасть обґрунтуванням з яких причин, тоді вважає логічним просто перекласти теперішню назву на українську мову. Його позицію підтримала частина депутатів.
Максим Кушнір: «Закон забороняє використовувати символіку російської імперської політики. Сфера дії цього закону розповсюджується на назви міст в частині того, що вони не можуть бути названі на честь публічних осіб, пов’язаних з російською імперською політикою. Тут жодного слова немає про «Южне», «Сєвєродонецьк», «Южноукраїнськ». Це питання ми обговорювали в 2021 році, тоді з Києва від цієї комісії вже приходив лист про необхідність перейменування, тоді Лариса Шегіда (на той час керуюча справами виконкому) озвучувала, що «Южне», як власна назва міста, не підпадає під сферу дії цього закону. На нашому місці, як депутатів, та місці міського голови я б скористався допомогою юридичного відділу і написав би листа до Нацкомісії з поясненням, що наше місто не підпадає під перейменування. Якщо б у нас була назва наприклад «Ленінське», тоді так. Якщо настільки сильно назва нашого міста корить Нацкомісію, тоді максимум, що ми маємо запропонувати – це «Південне». Я знаю, що наша назва увійшла до переліку на перейменування, але також знаю, що потім деякі назви з нього були вилучені в результаті звернень громад. Я пропоную надати на розгляд в Київ варіант «Південне», який набрав найбільшу кількість голосів южненців, а також від ініціативної групи міськради назву «Южне», надавши відповідне обґрунтування. Якщо в столиці не приймуть варіант залишити теперішню назву, тоді вже хай буде «Південне».
Начальниця відділу з питань внутрішньої політики та звязків з громадськістю Вероніка Клімова вкотре нагадала, що назва «Южне» увійшла до переліку тих назв населених пунктів, які підлягають перейменуванню. Вона також озвучила, що органи місцевого самоврядування мають протягом шести місяців з моменту оприлюднення Нацкомісією цього переліку, провести голосування серед містян та винести на розгляд в Київ відповідну пропозицію:
«В законі говориться, що перейменування географічних об’єктів здійснюється в разі необхідності приведення їх назв у відповідність зі стандартами державної мови. Протягом місяця Нацкомісія опублікувала на своєму сайті перелік населених пунктів, які не відповідають стандартам державної мови і назва «Южне» туди увійшла. Органам місцевого самоврядування у шестимісячний термін з дня оприлюднення переліку назв, треба провести консультації з громадськістю та з подальшим урахуванням Нацкомісії винести на розгляд Верховної Ради свою пропозицію».
Южненський міський голова Володимир Новацький повідомив, що 9 листопада (четвер) планується провести позачергову сесію, на якій депутати розглянуть проект рішення щодо затвердження з трьох пропозицій нової назви міста («Південне», «Аненталь/Порт-Аненталь», «Оріяна») – одну, яку і буде надіслано на розгляд спочатку Національної комісії зі стандартів державної мови, а в подальшому – в Кабмін (якщо погодить Нацкомісія). Він також зазначив, що депутати мають право прийняти рішення, аби надіслати на розгляд в Київ і варіант «Южне».
Володимир Новацький: «Є Закон України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії». Згідно з ЗУ географічні об’єкти, які мають русифіковані назви, наприклад «Южне», «Сєвєродонецьк», «Южноукраїнськ» мають бути замінені. Якщо ми не приймемо ніякого рішення і не подамо до ВР наш варіант нової назви, то Рада самостійно прийме рішення. Для того, щоб вийти на ВР, повинна дати своє заключення Національна комісія зі стандартів державної мови. Коли ми розглядали це питання, були дискусії серед представників робочої групи з питань перейменування. Южненці подали більше сотні пропозицій, потім було відібрано 12 варіантів, які винесли на розгляд (голосування) жителям міста. Всього проголосувало 2 125 осіб. Робоча група прийняла рішення винести на розгляд сесії (депутатів) три варіанти, бо немає гарантії, що «Південне» пройде через Нацкомісію. В ці три пропозиції увійшли: «Південне», «Аненталь/Порт-Аненталь» і «Оріяна». Я особисто звертався в столицю, де мене запевнили, що «Південне» можна подати на розгляд, але в мене немає стовідсоткової впевненості, що цей варіант затвердять. Є рішення Кабміну, ним доручено тільки Нацкомісії зі стандартів держмови визначати перелік назв населених пунктів, які підлягають перейменуванню, назва «Южне» була внесена до цього списку. Ми не можемо на це впливати».
Нагадаємо, найбільшу кількість голосів в процесі громадського обговорення щодо перейменування міста, яке проходило у формі голосування, набрав варіант назви – «Південне» (77,8%). Голосування відбувалось очно з 12 по 15 жовтня (можна було прийти в ПК «Дружба» і підписатися за одну з 12 пропозицій нової назви міста), а також онлайн з 12 по 17 жовтня – на електронній платформі E-dem. Всього в голосуванні взяли участь 2 125 южненців.
- Південне (948 голосів в очному голосуванні та 754 голосів онлайн) – 77,8%
- Порт-Аненталь (52 очно + 85 онлайн) – 6,4%
- Аненталь (48 + 82 онлайн) – 6,1%
Саме депутати будуть обирати з цих трьох пропозицій ту, яку в подальшому надішлють в Київ. Розгляд цього питання відбудеться 9 листопада.