У центрі уваги — покращення бізнес-середовища, зменшення його державного регулювання, цифровізація та покращення соціального захисту
Опитування, проведене у квітні 2023 року, показало, що українці вважають реформи вкрай важливими, хоча і недостатньо обізнані про них. При цьому найважливішими реформами респонденти називали зниження рівня корупції, поліпшення охорони здоров’я, судової системи та освіти. Аналітичний центр «VoxUkraine» підбив реформаторські підсумки 2023 року і оцінив, чи відповідають вони очікуванням українців.
Очікування та реальність збіглись мало. Найбільших зусиль можновладці докладали до покращення бізнес-середовища та зменшення його державного регулювання, цифровізації та покращення соціального захисту. Збіги з очікуваннями населення аналітики побачили лише у сфері охорони здоров’я. Водночас зниження корупції, яке українці називають найважливішою ціллю, неможливо досягти ухваленням одного чи декількох нормативно-правових актів. Зміни у деяких інших сферах, наприклад, цифровізації публічних послуг, дерегуляції бізнесу чи прозорішому управлінню державним майном, можна вважати поступом у цьому напрямку.
- Загальний огляд реформ
- Бізнес-середовище: страхування воєнних ризиків та євроінтеграція
- Цифровізація та реєстри: розвиток, попри війну
- Соціальний захист: кроки назустріч захисникам і захисницям та потерпілим від війни
- Охорона здоров’я: підвищення доступності та якості послуг
- Державне майно та публічні закупівлі: курс на прозорість
- Банки та інші фінансові установи: 13 змін для наближення до європейських практик
- Антикорупція та судова реформа: курс на доброчесність
- Екологія: якість води та обізнаність населення
- Енергетика: рух до ЄС та розвиток «зеленої» генерації
- Освіта і культура: розширення прав мешканців окупованих територій та національних меншин
- Підсумки
ЗАГАЛЬНИЙ ОГЛЯД РЕФОРМ
Серед нормативно-правових актів (НПА — ред.), ухвалених з 2 січня по 31 грудня 2023, року експерти Індексу реформ оцінили 168 найважливіших, які змінюють «правила гри» в Україні. Це трохи більше, ніж у 2022 році, коли реформаторських регуляцій було 166. В цілому протягом останніх трьох років кількість реформ знаходиться приблизно на одному рівні (рис. 1).
Рисунок 1. Кількість НПА, оцінених експертами Індексу реформ
Джерело: Індекс реформ
Втім, жодна з реформ 2023 року не набрала понад два бали, і лише двадцять регуляцій отримали рівно 2 (рис. 2). Одна постанова отримала від експертів нуль балів. Водночас минулого року не було і жодної антиреформи.
Рисунок 2. Регуляції, які у 2023 році отримали 2 бали