В Южному планують затвердили ескізи уніфікованих надгробків на військовому цвинтарі 09.08.202309.08.2023 37 Залишити коментар on В Южному планують затвердили ескізи уніфікованих надгробків на військовому цвинтарі
Якими мають бути надгробні пам’ятники на могилах наших полеглих Захисників – однотипні та відповідати єдиній концепції військового цвинтаря чи різні на вигляд, виходячи з індивідуального рішення кожної окремої сім’ї загиблих військовослужбовців. Це питання викликало дискусію на зустрічі робочої групи 8 серпня, яке проходило в міськраді. Під час засідання прозвучало, що деякі родини вже встановили надгробки, відмовившись від типового ескізу, який в квітні цього року під час круглого столу було розглянуто, як один з можливих варіантів. Тоді начальниця відділу з питань внутрішньої політики та зв’язків з громадськістю Вероніка Клімова запропонувала декілька ескізів надгробків у вигляді козацького хреста на прикладі меморіалу в Херсоні, такі ж встановлені у Вінниці, Рівному, Одесі. 8 серпня вона озвучила, що не всім сподобався такий вигляд пам’ятника. Думки членів робочої групи з цього питання розділилися.
Дружина загиблого Воїна Станіслава Годовенка, Ольга Годовенко, вважає, що надгробки на військовому цвинтарі мають бути уніфіковані. Вона озвучила, що цьогоріч має намір встановити на могилі свого чоловіка пам’ятник, тому наразі вивчає це питання і вирішує, який саме зовнішній вигляд він матиме. Вона зазначила, що в Одесі влада затвердила два варіанти військових надгробків: один у вигляді хреста, другий у вигляді плити.
«Це історична пам’ять, тому міська рада вправі рекомендувати види військових надгробків для того, щоб родина для себе обрала. Так має бути, бо це робиться навіки. Ось так, як зараз ми бачимо стародавні козацькі хрести на кладовищі, то розуміємо, що там жили козаки і ніяка Росія не буде нам зараз нав’язувати, що це їхня територія, тому що ми знаємо, що тут були поховані козаки, які воювали за незалежність України. Саме ці хрести – історичне свідчення того, скільки поколінь борються за нашу свободу. Є традиція у всьому світі встановлювати в єдиному вигляді військові пам’ятники задля вшанування пам’яті Воїнів. Це робиться і для того, щоб ті люди, які приходитимуть на цвинтар – розуміли, завдяки кому вони сьогодні живуть… », – озвучила Ольга Годовенко.
Одне з питань, яке також викликало дискусію – сума компенсації родинам загиблих Воїнів на встановлення пам’ятників. На сьогодні вона становить 20 тисяч гривень, гроші виділяються з місцевого бюджету. В середньому вартість надгробної плити – 40 тисяч гривень. Присутні погодилися, що цю суму треба збільшити, але обговорення викликала пропозиція секретарки Южненської міськради Оксани Воротнікової стосовно того, що компенсація має бути розрахована у відсотках. Проте інші члени робочої групи схилились до думки, що треба визначити фіксовану суму грошей.
За результатами засідання було вирішено, що на наступній зустрічі будуть розглянуті ескізи надгробків і робоча група затвердить рекомендаційні варіанти зовнішнього вигляду військових пам’ятників. Про це повідомив заступник міського голови-начальник управління ЖКГ Дмитро Любівий.
«На засіданні розглядались питання щодо благоустрою військового кладовища, встановлення меморіального комплексу на ньому та уніфікації пам’ятників. Управління капітального будівництва замовить проект благоустрою сектору військових поховань, на це з місцевого бюджету вже виділені кошти (виготовлення проектної документації, яка необхідна для подальшого проведення робіт). Визначились вже з місцем, де буде встановлений пам’ятний знак на кладовищі (не плутати з меморіальним комплексом, який планується створити в нашому місті), з додатковими місцями для поховань, які можна передбачити в цьому секторі та прилеглих до нього. На військовому кладовищі залишилось дев’ять місць для поховань.
Щодо питань уніфікації пам’ятників, тут думки комісії розділилися. Одні вважають, що надгробки мають бути однотипні, інші – навпаки наполягають на тому, що остаточне рішення з цього питання мають приймати родини загиблих військових. Якщо вони не захочуть встановлювати рекомендований надгробок, то це їхнє право і особисто я вважаю, що саме сім’я Захисника має визначатися з зовнішнім виглядом пам’ятника, а не місцева влада чи ініціативна група. Постало питання щодо виділення коштів на надгробки, зараз сума з місцевого бюджету на це передбачена в розмірі 20 тисяч гривень. Ця тема викликала також тривале обговорення. Моя позиція така, що місцева влада має компенсувати повну вартість надгробку, а не частково якийсь відсоток. Можна було б збільшити суму з 20 тисяч на 50, тому що сьогодні вартість виготовлення пам’ятників в середньому становить 40 тисяч гривень. В нас є відповідна програма, в неї треба внести зміни і збільшити суму виплат на такі заходи», – підсумував Дмитро Любівий.
Нагадаємо, в Южненській ОТГ розмір грошової допомоги пораненим військовослужбовцям з місцевого бюджету складає 20 тисяч гривень на 1 особу, а родинам загиблих (померлих) Захисників – 50 тисяч гривень на сім’ю (в тому числі на поховання – 30 тисяч та на виготовлення і встановлення надгробку на кладовищах громади – 20 тисяч гривень).